Проучването за зелените умения и практики имаше за цел да събере по-детайлна информация за уменията, устойчивите практики и предпочитанията за учене на професионалистите от творческите индустрии в България. То се проведе в периода март- април 2023 год., в рамките на проекта ни „ДИЗАЙН: Изграждане на зелени умения в творческите индустрии“, финансиран от програма Еразъм+. В него се включиха 36 творци, работещи в индустрията, вкл. и такива на свободна практика.
Основни данни:
Пол: 64.29% от респондентите са жени, 32.14% мъже.
Локация: 82.14% от респондентите живеят в София, докато 14.29% отговарят, че живеят в голям град, а само 3.57% в малък град или село.
Образование: 53.57% от респондентите имат магистърска степен, а 28.57% са бакалаври.
Зелени умения: 40% от анкетираните искат да научат повече за зелените умения, 20% заявяват, че редовно прилагат зелени умения в работата си, а 12%, че не го правят.
Устойчиви практики: 32% от респондентите отговарят, че понякога прилагат устойчиви практики в работата си, докато 24% го правят през половината от времето, а 32% през повечето време.
Политики и стратегии, свързани с околната среда: 50% от анкетираните отговарят, че компаниите или организациите им нямат политики за опазване на околната среда или стратегии за устойчивост, докато за 25% стратегиите, доколкото ги има, са доста неясни.
Проследяване на въздействието върху околната среда: 63% от респондентите отчитат, че по никакъв начин не измерват въздействието на работата си върху околната среда.
Умения: 30.43% от анкетираните отчитат, че служителите им и/или те самите нямат необходимите умения да прилагат зелени практики, интересен факт е, че същият процент 30.43% считат, че донякъде тези умения са налични.
Какви изводи и препоръки за последващи действия бихме могли да направим от проучването:
Необходимо е да се разработи детайлна обучителна програма за зелени умения, която да предостави на служителите от креативните индустрии и творците на свободна практика необходимите знания и умения за устойчиви практики.
Според предпочитанията на анкетираните, фокусът на обучителната програма би трябвало да се постави върху уменията за прилагане на мерки за енергийна ефективност, практики за управление на отпадъците и устойчив дизайн и иновации.
Според предпочитанията на респондентите, най-добре прието би било обучение от смесен тип, т.е. комбинация от онлайн курсове, работилници и практическо обучение на работното място с ментор.
Приоритет трябва да се постави на развитието на меки зелени умения, като разработване на иновативни и устойчиви решения, оказване на влияние върху другите да приемат устойчиви практики, поемане на отговорност за въздействието върху околната среда и оценка на въздействието върху околната среда на продукти/услуги.
Необходимо е организациите да започнат да разработват и прилагат екологична политика и стратегия за устойчивост, за да се приведат в съответствие бизнес практиките с екологичните разпоредби и етичните стандарти. В тази посока трябва да се помисли по-сериозно, тъй като компаниите нямат стратегии, но и не ги оценяват като важни.
Проучването идентифицира ясна необходимост от разработването на инструментариум за проследяване на въздействието на бизнес операциите в креативните индустрии върху околната среда, за да се установят областите за подобрение и да се демонстрира ангажираност към устойчивостта.
Необходимо е да се положат повече усилия в посока приемане на устойчиви практики за избор на доставчици по цялата верига на доставки.
Важно е да се насърчи ангажираността на креативните индустрии с местната общност и с екологични организации, за насърчаване на екологично съзнание и устойчивост.
Необходимо е обучение и повече усилия за осигуряване на лидерство за насърчаването на устойчиви практики и вдъхновяване на другите да предприемат действия за екологична устойчивост.
Проучването предоставя ценна информация за текущото състояние на екологичните практики, устойчивостта и зелените умения в творческите индустрии в България. Анкетираните изразиха готовност да се променят и да се приспособят към новите практики или разпоредби за устойчивост и да си сътрудничат със заинтересованите страни за разработване на устойчиви решения. Съществува обаче необходимост от целенасочено обучение и осведоменост за разработване на иновативни и устойчиви решения на екологичните предизвикателства. Компаниите и творците трябва да дадат приоритет на включването на устойчиви практики в своите бизнес операции и разработването на екологична политики и стратегии за устойчивост.
Необходимо е да се разработи и приложи цялостна програма за обучение, насочена към енергийна ефективност и консервация, практики за устойчиво управление на отпадъците и устойчив дизайн и иновации, като се използва подход за смесено обучение, включващо онлайн курсове, кратки уроци от типа bite-size training, практически работилници и обучение на работното място с ментори и супервайзори. Предоставянето на обученията чрез мобилна апликация също е предпочитано решение, което би улеснило и насърчило творците в пътя им към по-зелени и устойчиви решения.
Ако сте любопитни, прочетете детайлния доклад с резултатите от проучването
.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния автор и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
Comments